Vše pro byt či dům

Jak vybrat tu správnou židli do kuchyně?

Možná si teď právě říkáte, co může být na výběru jídelní židle složitého. Opak je ale pravdou. Stačí se jenom podívat, kolik variant jídelních židlí je momentálně na trhu, jako jsou např. kuchyňské židle ze dřeva nebo naopak s ocelovou konstrukcí. Liší se v materiálech, barvách i tvarech. Navíc je třeba brát zřetel i na zdravotní stránku věci. Přesněji řečeno, jak dobře se vám na jídelní židli bude sedět. Ne vždy jde totiž ruku v ruce pěkný design a zdravé a pohodlné sezení.

878 zidle-falco

Na velikosti i stavbě záleží

Jedním ze základních kritérií výběru jídelní židle je velikost místnosti, kde bude stát. Pokud máte například menší kuchyň, jídelnu či jídelní kout, raději vybírejte židle s nižším opěrákem a subtilnější konstrukce, které tolik nezahltí už tak malý prostor.
Do velké jídelny si naopak můžete dovolit pořídit bytelné židle s vyšším plným opěrákem a také s područkami.
Obecně je třeba se zajímat i o konstrukční řešení jídelní židle, aby se vám nestalo, že za půl roku budete mít židle rozviklané. Pevnost zaručí šroubované spoje, případně ohýbané. Pozor si dejte na váhové zatížení židle. Některé typy mají jasně definovanou hmotnost, kterou by nebylo rozumné překračovat.

Jaký stůl, takové židle

Dalším důležitým faktorem při rozhodování o tom, jakou jídelní židli vybrat, je jídelní stůl a prostor, který zabírá, včetně budoucích židlí. Tvarů jídelních stolů je velká spousta, od klasických čtvercových, přes kulaté, až třeba po oválné. Ne ke všem se hodí všechny židle. Navíc jde o to, aby jídelní židle ladily s typem jídelního stolu. Kdo nemá rád při zařizování interiérů příliš velkou uniformitu, nepochybně sáhne po řešení samostatný jídelní stůl a solitérní židle. Velmi originální tak může být například duo klasický masivní jídelní stůl a židle s umělohmotným sedákem na dřevěných nohách.

Materiál a údržba

Kvalitou nic nepředčí jídelní židle z dřevěného masivu. pořídit se dají i jídelní židle v různých kombinacích, například kov + koženka, dřevo + umělá hmota, čalounění apod. Při výběru materiálu myslete na jeho údržbu. Jídelní židle jsou součástí zátěžového prostoru, takže nečekejte, že je bude stačit jenom lehce otřít. Obzvlášť s malými dětmi židle dostávají poměrně hodně zabrat. To může být problém třeba v případě čalouněných židlí, kde je následné čištění přece jenom složitější než třeba u židlí z umělé hmoty. Na druhou stranu bude posezení na nich přece jenom o něco tvrdší. Je proto důležité, jaké priority si nastavíte.