Vše pro byt či dům

Vyplatí se pořízení rekreační nemovitosti?

Záliba v chataření a chalupaření má v České republice dlouholetou tradici. Tento trend podnítil řadu realitních kanceláří a bank rozšířit své podnikání právě o tuto specifickou oblast. Je to velkou výhodou pro chataře, kteří tak mají snadnější přístup k tomuto typu nemovitostí, a to dokonce i v případě rekreačních novostaveb. V dnešní době je běžné tyto nemovitosti financovat hypotečním úvěrem či úvěrem ze stavebního spoření.

chaty a chalupy slovensko

Při volbě financování je třeba brát v potaz, že financování rekreačních nemovitostí je rizikovější, především kvůli vyšší kolísavosti cen. Některé banky proto neposkytují 100% hypotéky nebo jsou mnohdy přísnější při posuzování zástavní hodnoty nemovitosti. Zvýšené riziko se také může promítnout do výše úrokové sazby.

Ceny za rekreační nemovitosti se pohybují od několika set tisíc korun až do několika milionů. Nejvíce zásadním faktorem, který cenu ovlivňuje je lokalita, ve které se nemovitost nachází. Dále pak cenu výrazně ovlivňuje i to, zda jsou v blízkosti hory či vodní nádrž. Dnes již nestačí pouze možnost horské turistiky či koupání, a nezáleží zda je to chata či chalupa na Slovensku v Tatrách, nebo chatička v nějaké méně známé horské oblasti. Vyhledávány jsou široké možnosti zábavy a sportovního vyžití. Může se tak jednot o cyklistické stezky, sportoviště, kulturní památky či možnosti rybaření.

Kromě lokality je také důležitý uživatelský komfort. Ideální je udržovaná, stylová a hezky vybavená stavba ve výborně dostupné lokalitě. Lidé čím dál více chtějí komfortní bydlení bez toho, aniž by museli opravovat polorozpadlý objekt. Realita se od požadavků však liší, buď jsou k dispozici stavby v neodpovídajícím technickém stavu nebo v nedostupné lokalitě.