Vše pro byt či dům

Je konec února příliš brzo na přemýšlení nad průmyslovým chlazením?

Cooling, System, Air Conditioner, Technology, Roof

Venku sice už je nad nulou, ale v budovách a domácnostech se stále vytápí, tak proč přemýšlet nad chlazením a podmínkami průmyslových budov v létě? Jak říkají skauti, je dobré být “Vždy připraven!”.

 Co se týče typů průmyslového chlazení hal, typicky se jedná o adiabatické a kompresorové chlazení. Jaký je mezi nimi rozdíl, a kde jsou využívané?

Adiabatické chlazení hal

Oproti kompresorovému chlazení, je adiabatické levnější na počáteční cenu i provoz, ale přímo závisí na míře vypouštěného tepla z budovy a snížení jeho teploty pomocí kondenzační komory s vodou. Tímto procesem může být teplota snížena o 8-12 stupňů Celsia.
Mezi další výhody tohoto typu chlazení hal je zvýšení hygieny v prostorách, je jednoduché na řízení, bez oběhu vody je lze využít jako prostředek nuceného větrání. Mimo to mají možnosti centrálního ovládání.

Kompresorové chlazení, neboli klimatizace

Jak vlastně funguje klimatizace ve velkých průmyslových halách? Díky výměně vzduchu a ochlazení skrze kondenzaci vzduchu v kondenzátoru je možné získat kontinuální přísun chladného vzduchu, který má předem nastavenou teplotu. Tedy může ochladit místnost na konkrétní teplotu za jakýchkoliv podmínek, oproti adiabatickému chlazení, které ochladí prostředí pouze o zhruba 10 stupňů Celsia. Na druhou stranu je kompresorové chlazení nejen náročné na pořizovací cenu, ale také na provoz z hlediska spotřeby energie.