Vše pro byt či dům

O umělou trávu je třeba také pečovat

Zdá se vám umělý trávník zašlý? Špatně z něj odtéká voda? Zkrátka není to, co to bývalo? Odpověď je jasná, zanedbali jste základní údržbu a po několika sezónách se projevilo herní zatížení právě tímto způsobem. Můžete tomuto tvrzení oponovat, protože při pořizování vás nalákali na „bezúdržbovost“. Není to tak úplně pravda. Tak jako o živý trávník na zahradě se musíte postarat i o umělou trávu. S tím rozdílem, že umělý trávník není potřeba sekat.

Znečistění umělého trávníku

údržba umělého trávníku


Hra umělý trávník neznečistí, největším polutantem je sama příroda, která zasype povrch listím, hlínou, mechem nebo trávou. Základní údržba spočívá v pravidelném odstraňování tohoto znečištění, než jsou zašlapány do vsypu. Proč je důležité udržovat vsyp čistý? Protože se stará o odvod dešťové vody z povrchu hřiště. Sekundárním problémem je vlhkost, která je vhodným prostředím pro růst plevelu a mechu.

Kdy provádět čištění umělého trávníku?


První pravidlo, kdy provádět čištění je ve chvíli téměř naprosto suchého trávníku. Můžete to zkusit i u mokrého, ale nedocílíte tak důkladného efektu, spíše celý stav zhoršíte. Druhé pravidlo neexistuje, protože údržbu lze provádět během celého roku. Výrobcem doporučená frekvence je však 1x ročně.

Základní čištění umělého trávníku


Stejně jako na zahradě, použijte k odstranění listí a zbytků mechu nebo hlíny fukar, kterým sfoukáte nečistoty na jedno místo, odkud jej odstraníte. V případech, kdy se vlivem vyšší vlhkosti začnou objevovat první lístky plevele nebo mechu, okamžitě aplikujte postřiky, které zamezí šíření. Při použití jakéhokoliv chemického prostředku dbejte zvýšené opatrnosti, co to s umělým trávníkem dělá. Uvidíte-li defekty, okamžitě s aplikací přestaňte.

Jednou za nějaké období bude potřeba vykartáčovat umělou trávu. K tomu slouží speciální kartáč. Tímto kartáčem je potřeba postupně vykartáčovat celý povrch a po tomto úkonu provést zásyp. Není to nutní, ale zamezíte brzké degradaci. Vždy je nutné

Při údržbě umělého trávníku používejte vždy k tomu určené nástroje, nejčastěji jsou vyrobeny z plastu.

Zatížení „umělky“ vlivem sportu

Je zcela pochopitelné, že pravidelným hraním se povrch opotřebovává. Opotřebení se projevuje jako:

  1. zhutnění vsypů
  2. sléhávání vláken.

Pokud se přehlíží tyto prvotní ukazatele, umělá tráva postupně tvrdne, nedostatečně propouští dešťovou vodu a na některých místech dokonce slehne nebo dojde k vytrhání vláken z podkladu.

Netroufáte-li si na udržbu umělého trávníku vlastními silami, obraťte se na specializované společnosti, které odvedou údržbu rychle a kvalitně. Jednou takovou společností je GOLDRETURN, pyšnící se několika letou tradicí v oboru budování, údržby víceúčelových hřišť a čištění umělého trávníku.